Tarczyca to stosunkowo mały narząd znajdujący się poniżej krtani i po obu stronach tchawicy. U kobiet tarczyca zwykle waży do 18 g, u mężczyzn do 25 g. Tarczyca wytwarza między innymi dwa niezbędne hormony T3 (trójjodotyronina) i T4 (tyroksyna). Te hormony tarczycy regulują ważne funkcje w organizmie: cały metabolizm, serce i krążenie, żołądek i jelita, nerwy i mięśnie. Przeczytaj poniżej na czym polega badanie tarczycy.
Badania tarczycy – potrzebny poradnik
Za pomocą hormonów tarczyca wpływa również na osobowość i samopoczucie, seksualność i płodność, a także na wzrost włosów i paznokci. U małych dzieci i młodzieży tarczyca odgrywa ważną rolę poprzez utrzymanie kontroli nad rozwojem fizycznym i umysłowym. Praca tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową (przysadkę mózgową): powstaje tam hormon tyreotropowy TSH (hormon tyreotropowy), który stymuluje wydzielanie hormonu tarczycy. To właśnie ten hormon jest badany w trakcie badania tarczycy z krwi.
Badanie na tarczycę – jakie zaburzenia są niepokojącym objawem
Zaburzenia tarczycy mogą objawiać się na wiele sposobów:
- Cechy zewnętrzne: Rozrost tarczycy, który następnie prowadzi do wola (popularnie „wole”) i/lub do tworzenia grudek.
- Zakłócenie produkcji hormonów: Powstawanie nadmiernej lub niedostatecznej funkcji.
- Ból lub guzowatość w kontekście zmian zapalnych w tarczycy.
Najnowsze badanie przeprowadzone na reprezentatywnej grupie pacjentów wykazało, że około co trzecia osoba dorosła wykazuje poważne zmiany w tarczycy. Przy czym najwięcej oznak jest widocznych u osób powyżej 45 roku życia. Jest to także moment by zastanowić się jakie badania na tarczycę należy wykonać.
Obecnie dostępne są niezwykle wiarygodne testy laboratoryjne do badania tarczycy i jej czynności. Przeprowadzane są one jako tak zwane testy immunologiczne w specjalnym laboratorium. Zasadniczo obejmuje to oznaczenie hormonów tarczycy T3, T4 i substancji przekaźnikowej TSH przysadki mózgowej. W zależności od innych wyników testu można również określić marker proliferacji TG i markery nowotworowe, takie jak kalcytonina.
Badania tarczycy z krwi są najpopularniejsza metodą stosowaną do tego typu schorzeń. Jednocześnie to również najczęściej stosowana profilaktyka.